Potrebujete registračnú pokladnicu a platobný terminál? Vystačíte si aj s jedným zariadením

13.2.2017

Ak patríte do skupiny podnikateľov poskytujúcich služby či tovar vymedzené Zákonom o používaní registračnej pokladnice, za ktoré prijímate platby v hotovosti, máte povinnosť používať registračnú pokladnicu. Práve tá však predstavuje nemalú investíciu, ktorá je často dôvodom, prečo si mnohí nemôžu dovoliť hneď aj platobný terminál. Myšlienky o tom, že začnete podnikať s oboma zariadeniami, sa však kvôli finančnej náročnosti nemusíte hneď vzdávať.

Ešte predtým, ako sa pozrieme na výhodné spôsoby zabezpečenia registračnej pokladnice a platobného terminálu do malých prevádzok, vám však priblížime niekoľko faktov ohľadom používania elektronickej a virtuálnej registračnej pokladnice, okolo ktorých ešte stále koluje množstvo nejasností.

Registračné pokladne treba aj vtedy, ak akceptujete iba platby kartou

Viacerí podnikatelia si ešte stále mylne myslia, že ak vo svojej prevádzke budú akceptovať iba bezhotovostné platby kartou cez POS terminál, nie sú povinní používať registračnú pokladnicu. Hlavným dôvodom tejto domnienky je, prirodzene, to, že títo podnikatelia v prevádzke neakceptujú hotovosť.

Podľa Zákona č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice je však podnikateľ povinný evidovať tržbu prijatú z predaja tovaru alebo poskytnutia vymedzených služieb aj vtedy, ak platby prijíma platobnými prostriedkami, ktoré nahrádzajú hotovosť. Za tie sú považované platobné karty či elektronické stravovacie karty, akceptované prostredníctvom platobného terminálu.

To znamená, že aj napriek tomu, že vo svojej prevádzke nebudete mať ani euro v hotovosti, avšak prijímate platby kartou, musíte si zaobstarať aj registračnú pokladnicu. Ani v tomto prípade vás teda neobíde povinnosť mať obe zariadenia.

Virtuálna pokladnica eviduje len hotovosť

Tí podnikatelia, ktorí nechcú príliš veľa investovať do elektronickej registračnej pokladnice, majú v súčasnosti tiež možnosť využívať virtuálnu registračnú pokladnicu – bezplatnú aplikáciu zriadenú Finančným riaditeľstvom Slovenskej republiky.

Podmienkou využívania tohto druhu pokladnice je však to, že podnikateľ mesačne nesmie vydať viac ako 3000 bločkov. Takéto riešenie sa tak zdá byť ideálnym pre všetky menšie prevádzky.

Nevýhodou však je, že virtuálna registračná pokladnica neeviduje platby kartou, a tak, ak súčasne chcete poskytovať zákazníkom možnosť bezhotovostných platieb, budete si musieť každú platbu kartou niekde osobitne poznačiť a následne prepočítať tak, aby pokladníkovi nevzniklo manko.

Jednoducho povedané, pravidelne si budete musieť odkladať poznámky o platbách kartou, aby ste si večer vedeli vyhodnotiť, že tie peniaze, ktoré vám v pokladni chýbajú, boli v skutočnosti uhradené platobnými kartami.

Vyššie náklady na tlač

Nevýhody virtuálnej pokladnice sa spájajú tiež s tlačou. Aj pri používaní virtuálnej pokladnice je totiž podnikateľ povinný tlačiť doklady o zaplatení, a tým pádom musí vlastniť tiež tlačiareň schopnú komunikovať s virtuálnou pokladnicou.

Pri využívaní virtuálnej pokladnice sa však pokladničné doklady tlačia klasicky laserovou tlačiarňou, s čím stúpajú aj vyššie náklady na tlač.

Náklady na tlač bločkov na pásku v elektronickej registračnej pokladnici sú totiž podstatne menšie ako náklady na tlač bločkov laserovou tlačiarňou na kancelársky papier.

Do úvahy pritom treba zobrať aj prípadnú nutnosť nepohodlného strihania či rezania papiera na menšie formáty, čo vás môže zbytočne oberať o čas.

Zariadenie erPay spája klasickú pokladnicu s terminálom

V súčasnosti je však na trhu dostupné riešenie aj pre menšie podniky, ktoré dávajú prednosť pred virtuálnou pokladnicou radšej tej klasickej elektronickej a zároveň by radi zákazníkom poskytli možnosť platiť kartou, avšak veľké investície do pokladne a platobného terminálu si nemôžu dovoliť.

 

Tým riešením je zariadenie erPay, ktoré v sebe zlučuje funkcie registračnej pokladnice a platobného terminálu. Plnohodnotne tak dokáže zastúpiť elektronickú registračnú pokladnicu i platobný terminál a je dostupné už od 20,60 eur bez DPH mesačne s dvojročnou viazanosťou.

erPay je vhodný pre podnikateľov, ktorí ponúkajú malé množstvo tovarov či služieb.

Ak spĺňate toto kritérium, práve erPay môže byť pre vás pohodlným a dostupným riešením, s ktorým si nielen splníte povinnosť používať registračnú pokladnicu, ale umožníte vašim zákazníkom tiež platiť kartou.

Viac info o erPay nájdete na www.erpay.sk

 

Mohlo by vás zaujímať

20.12.2016

Tieto údaje by mal obsahovať každý blok z registračnej pokladnice

Od roku 2014 sa v každej prevádzke, ktorá používa registračnú pokladnicu, musí nachádzať vyobrazenie pokladničného dokladu. To by malo...

Čítať viac
24.11.2016

Umožniť zákazníkom platiť kartou môže byť vaša konkurenčná výhoda. Nemusí vás pritom stáť veľa

Podľa štatistík Slovenskej bankovej asociácie (SBA) počet vydaných platobných kariet, ako aj miest, ktoré platby kartou akceptujú, na...

Čítať viac
Zasielanie noviniek
© 2021 AXASOFT, a.s. | Made by Marketinger