Umožniť zákazníkom platiť kartou môže byť vaša konkurenčná výhoda. Nemusí vás pritom stáť veľa

24.11.2016

Podľa štatistík Slovenskej bankovej asociácie (SBA) počet vydaných platobných kariet, ako aj miest, ktoré platby kartou akceptujú, na Slovensku stále stúpa. Prevádzky, ktoré doposiaľ neposkytujú možnosť platiť kartou, tak môžu rýchlo prichádzať o zákazníkov. Kým totiž jeden podnik túto možnosť neponúka, hneď vedľajší z nej s najväčšou pravdepodobnosťou profituje.

Slováci a platby kartou

Aktuálne štatistiky SBA uvádzajú, že v súčasnosti je na Slovensku vydaných až 5 393 908 platobných kariet, čo znamená, že na jedného obyvateľa Slovenska pripadá približne jedna platobná karta. Čísla pritom jasne naznačujú, že počet platobných kariet, ako aj transakcií nimi vykonaných, stále stúpa. Napríklad, v júni roku 2016 narástol počet kartami vykonaných platobných transakcií o viac ako 100 % v porovnaní s rokom 2015.

S rastúcim počtom platobných kariet a nimi realizovanými transakciami rastie, prirodzene, aj počet aktívnych POS terminálov u obchodníkov, ktorých je v súčasnosti na Slovensku viac ako 50-tisíc. Pre porovnanie, v roku 2010 to bolo len okolo 35-tisíc. Z toho jednoznačne vyplýva, že Slováci chcú platiť pohodlne a bezhotovostne a tiež to, že tento trend bude pokračovať i naďalej.

Možnosti rozširovania sietí POS nie sú ešte vyčerpané a zainteresované strany stále hľadajú  nové progresívne odvetvia, kde sa dajú uplatniť či už platobné karty, alebo zariadenia na bezhotovostnú platbu. K tomuto cieľu napomáha aj legislatíva Európskej únie.

Zákazníci na Slovensku vítajú inovácie

Slovensko patrí medzi priekopníkov v oblasti platieb platobnými kartami, a to predovšetkým v oblasti bezkontaktných platieb (z viac ako 104  milióna transakcií kartami bolo k júnu 2016 až 37 % zrealizovaných bezkontaktne). Aj z toho vyplýva, že slovenskí držitelia bankomatových kariet dôverujú bezpečnosti bezhotovostných platieb, vítajú inovácie a radi skúšajú nové technológie. Uvedomujú si totiž, že práve bezhotovostné platby urýchľujú nákup a zjednodušujú život.

A hoci sú dnes pri mnohých prevádzkach platby kartou stále chápané len ako konkurenčná výhoda, trend jasne naznačuje, že poskytnutie bezhotovostných platieb bude už čoskoro nevyhnutnou súčasťou každého prosperujúceho podniku. Koniec koncov, vo väčších slovenských mestách je akceptovanie platobných kariet samozrejmosťou, pretože obchodné reťazce a významnejšie podniky v oblasti obchodu a služieb vnímajú POS terminály a platbu kartou ako nevyhnutnosť pre svoj biznis.

Mnohých menších obchodníkov však od akceptácie platieb kartami stále odrádza výška poplatkov za transakcie vykonané kartou a investícia do POS terminálov. Výška transakčných poplatkov sa pritom spravidla odvíja od počtu vykonaných transakcií a veľkosti obchodníckej siete. Čím viac transakcií podnikateľ vykoná, tým menšie poplatky platí. Pri veľkých objemoch platieb sa tak cena za POS terminál a jeho prevádzka stáva menej nákladovou položkou v porovnaní s nákladmi za transakcie.

Keďže však mnohé malé prevádzky vykonajú pomerne málo transakcií a pracujú s nízkymi maržami v porovnaní s obchodnými reťazcami, POS terminál si jednoducho nemôžu dovoliť.

Aby boli možné bezhotovostné platby aj v prevádzkach s nižším mesačným obratom, sú pre nich nevyhnutné dostupné ceny za platobné transakcie a prenájom zariadenia – teda platobného terminálu.

Na spoplatnenie platieb kartou radšej zabudnite

Aj napriek obmedzeniu výšky poplatkov sa stále viacerí obchodníci snažia poplatkom vyhnúť čo najviac, ako sa dá. Keďže sa však POS terminály stali nutnosťou a veľa obchodníkov si uvedomuje, že bez nich by prichádzali o zákazníkov, možnosť platiť kartou poskytli, no zároveň spoplatnili. Neuvedomujú si však, že takéto riešenie je protizákonné.

Zákon na ochranu spotrebiteľa totiž zakazuje účtovať akýkoľvek poplatok za použitie platobného prostriedku, karty nevynímajúc. Ak teda obchodník účtuje poplatok za platbu kartou, napríklad pri sumách pod 4 eurá, poškodzuje majetkové práva občana a koleduje si o peňažnú pokutu od Slovenskej obchodnej inšpekcie.

POS terminál a služby s ním spojené si môže dovoliť aj malá prevádzka

Zlacnenie akceptácie kariet cez POS terminály je možné dosiahnuť dvomi cestami:

1. Znížením transakčných poplatkov platených za akceptáciu kariet bankám a zefektívnením nákupu techniky potrebnej na hotovostné a bezhotovostné platby.

Európsky parlament svojím nariadením zo dňa 29. apríla 2015 o výmenných poplatkoch za platobné transakcie viazané na kartu výrazne obmedzil výšku medzibankových výmenných poplatkov. Pri platbách debetnými kartami bol zavedený strop 0,2 % z objemu sumy a pri transakciách kreditnými kartami strop 0,3 %.

Týmto sa stáva služba akceptácie platobných kariet dostupnejšia aj pre nízkopríjmové segmety.

2. Ďalšou dobrou správou pre podnikateľov, ktorí ponúkajú malé množstvo tovarov či služieb, je jednoduchá a dostupná možnosť, ako zabezpečiť zákazníkom POS terminál a súčasne ním vyriešiť aj povinnosť používať registračnú pokladnicu. Tým je zariadenie erPay, ktoré v sebe zlučuje funkcie registračnej pokladnice a plnohodnotného platobného terminálu. S 24-mesačnou viazanosťou je podnikateľom k dispozícii už pri cene 20,60 eur mesačne bez DPH.

Najväčším benefitom však stále zostáva spokojný zákazník.

Ak totiž v kaderníctve, u zubára, lekára či veterinára môže dnes zákazník platiť kartou, chápe to ako ústretový krok a pridanú hodnotu zo strany majiteľa – čo z možnosti platiť kartou, prirodzene, vytvára aj konkurenčnú výhodu.

Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o zariadení erPay, všetky dôležité informácie nájdete priamo na www.erpay.sk.

Mohlo by vás zaujímať

13.2.2017

Potrebujete registračnú pokladnicu a platobný terminál? Vystačíte si aj s jedným zariadením

Ak patríte do skupiny podnikateľov poskytujúcich služby či tovar vymedzené Zákonom o používaní registračnej pokladnice, za ktoré...

Čítať viac
20.12.2016

Tieto údaje by mal obsahovať každý blok z registračnej pokladnice

Od roku 2014 sa v každej prevádzke, ktorá používa registračnú pokladnicu, musí nachádzať vyobrazenie pokladničného dokladu. To by malo...

Čítať viac
Zasielanie noviniek
© 2021 AXASOFT, a.s. | Made by Marketinger